کلیات طرح اندیشه تمدن ساز

کلیات طرح اندیشه تمدن ساز ویژه اساتید

طرح اندیشه تمدن ساز ویژه دانشگاهیان

با محوریت کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی

 

 

با توجه به اهمیت آشنایی هر چه بیشتر دانشگاهیان به ویژه اساتید گرامی با منظومۀ فکری رهبر معظم انقلاب در قالب کتاب جذاب و کاربردی طرح کلی اندیشۀ اسلامی در قرآن (درسنامۀ اندیشۀ تمدن­ ساز)  در دانشگاه‌ پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد اجرا می گردد.

در راستای ترویج و تبیین اندیشه های امامین انقلاب در دانشگاه ها طرح ارزشمند *اندیشه تمدن ساز* با محوریت کتاب *طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن* اثر *مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای* برگزار می گردد.
با توجه به اینکه این طرح سراسری و در همه دانشگاه های کشور برگزار میگردد و به لحاظ معرفتی جزء طرح های کم نظیر می باشد(با توجه به سابقه اجرا در دانشگاه آزاد اسلامی) انتظار داریم اعزه بزرگوار، مشارکت جدی در این طرح داشته باشند.
 
*رهبر معظم انقلاب:*
 
بنده یک ماه رمضان در مسجد امام حسن مشهد سخنرانی مستمر سی جلسه‌ای داشتم. آن زمان به ضبط سخنرانی‌ها خیلی اهمیت داده نمی‌شد؛ اما استثنائا همه این سی سخنرانی ضبط شده است. در آن سخنرانی‌ها راجع به توحید، امامت، ولایت، نبوت و سایر مباحث اساسی بحث شده است که الآن هم آن‌ها را تأیید می‌کنم. این‌ها پایه‌های فکری برای ایجاد یک نظام اسلامی بود؛ اگرچه ما آن موقع امیدوار نبودیم که نظام اسلامی شش، هفت سال دیگر محقق شود. می‌گفتیم اگر تا پنجاه سال دیگر هم ایجاد نشود، بالاخره پایه‌های فکری‌اش این‌هاست.
 *مخاطب طرح*
اعضای هیئت‌علمی، اساتید دانشگاه و دانشجویان سراسر کشور
 
روش اجرای طرح اجرای طرح به‌صورت مباحثاتی (نه تدریس) و در قالب گروه‌های چهار نفره می‌باشد.
 
تبصرہ: گروه‌های ۳ و ۵ نفره به حسب ضرورت بلامانع است.
 *اساسنامه طرح اندیشهٔ تمدن ساز*
*اهداف طرح:*
 ۱. آشنایی با اندیشه‌های جامعه سازانه رهبر انقلاب
 
 ۲. ایجاد و گسترش نگرش تحول‌آفرین و تمدن ساز در میان اساتید و دانشجویان
 
 ۳. آشنایی با کارکردهای عینی و پیامدهای اجتماعی آموزه‌های دینی
 
 ۴. فراگیری مهارت تدبر در قرآن کریم
 
 ۵. آشنایی با سیره مبارزاتی (سیاسی) معصومین
 *ارکان طرح:*
 ۱. شورای راهبری
 
 ۲. دبیران (و مسئول شبکه دبیران دانشگاه)
 
 ۳. مربیان (و مسئول شبکه مربیان دانشگاه)
 
 ۴. ناظران (شبکه معاضدان و یاری‌رسان‌ها)
 
۵. مدیر اجرایی طرح در دانشگاه
 
تبصره ۱: در هر استان یک نفر به‌عنوان مسئول شبکه مربیان و یک نفر به‌عنوان مسئول شبکه دبیران و یک نفر به‌عنوان ناظر استانی انتخاب می‌شود.
 
تبصره ۲: وظایف مربی، دبیر و ناظر در انتهای همین نوشتار به تفصیل آمده است.
 *زمان اجرای طرح:*
اجرای طرح اندیشه تمدن ساز به میزان ۲۸ هفته (کمتر از هفت ماه) خواهد بود.
 
یادآوری: این میزان طی دو مرحله انجام خواهد پذیرفت. مرحله اول شامل سیزده جلسه و مشتمل بر بخش‌های ایمان و توحید خواهد بود.
*راهبرد کمی طرح:*
 راهبرد کمی طرح، «گسترش طرح در کلیه دانشگاه‌های کشور» می‌باشد.
 
تبصره: تعداد گروه‌ها به نسبت تعداد اعضای هیئت‌علمی هر دانشگاه می‌باشد.
 *زمان‌بندی جلسات مباحثه:*
 همکاران دانشگاه، برای مشارکت در طرح، صرفاً دو ساعت در هفته زمان اختصاص خواهند داد (یک ساعت برای مطالعه و یک ساعت برای مباحثه گروهی).
 
تبصره: زمان جلسه مباحثه را اعضای همان گروه تعیین می‌کنند و این ساعت تا پایان‌ترم ثابت خواهد بود. نهاد دانشگاه می‌بایست مربی و لینک مباحثاتی را برای همان ساعت، هماهنگ نموده و به دبیر گروه اعلام نماید
 *محتوای طرح*
 محتوای طرح، کتاب جذاب و کاربردی طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن (کتاب اندیشه تمدن ساز) می‌باشد که متن سخنرانی رهبر انقلاب در سال ۱۳۵۳ (مسجد امام مجتبی – مشهد مقدس) می‌باشد. این محتوای ارزنده طی ۲۸ جلسه در ماه مبارک رمضان ارائه شد و اکنون این محتوای جذاب مورد استقبال اقشار فرهیخته واقع شده است.

طرح  در دو مرحله اجرا می شود: مرحله اول شامل بخش‌های ایمان و توحید و مشتمل بر 13 جلسه(به صورت مباحثه در 13 هفته) و مرحله دوم مشتمل بر بخش نبوت و ولایت خواهد بود.

از امتیازات طرح؛ اعطای گواهینامه برای برخورداری از امتیازات فرهنگی ارتقاء وضعیت، جهت شرکت کنندگان در طرح (در هر مرحله 16 ساعت و در کل طرح 32 ساعت گواهی معرفت افزایی صادر می گردد.) 

(کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی) به صورت فایل متنی (pdf) و فایل صوتی جلسات از طریق همین سایت و همچنین گروه واتسآپی که برای شرکت کنندگان در طرح ایجاد می گردد، بارگزاری می شود.

پس از ثبت نام، اساتید در گروه های 4 نفره تقسیم بندی می گردند و یکی از استادان به عنوان دبیر گروه وظیفه هماهنگی و تعیین زمان مباحثه را دارد و یک نفر نیز از طرف دفتر نهاد رهبری در دانشگاه به عنوان مربی همراه با گروه خواهد بود.

لازم به ذکر است که طرح به صورت مباحثاتی (نه تدریس) می باشد. اساتید دانشگاه، برای مشارکت در طرح، صرفا دو ساعت در هفته زمان اختصاص خواهند داد (هر هفته یک ساعت برای مطالعه و یک ساعت برای مباحثه گروهی). مجموع جلسات مباحثه تا پایان طرح، 28 جلسه خواهد بود.(مرحله اول 13 جلسه یک ساعتی تحت عنوان توحید و ایمان و مرحله دوم در 15 جلسه تحت عنوان نبوت و ولایت  می باشد)

لازم به ذکر است که جلسات به صورت مجازی برگزار خواهد شد که لینک مباحثاتی با توجه به زمان اعلامی در اختیار گروه قرار می گیرد. البته به اختیار اعضای هر گروه، جلسات می تواند به صورت حضوری نیز برگزار گردد.

*گروه‌بندی به زبان ساده*
سلام استاد دانشجوی محترم برای مشارکت در طرح، ابتدا باید هم‌گروهی‌های خود را تعیین نمایید. توصیه می‌شود از میان دوستان یا هم رشته‌ای‌ها)، سه نفر را انتخاب کنید. هدف این است که هم‌گروهی‌ها راحت‌تر بتوانند باهم هماهنگ شوند. اگر کسی را نمی‌شناسید، مدیران طرح از میان اعضای طرح، کسانی را به‌عنوان هم‌گروه برایتان انتخاب می‌کنند.
 
 بعد از تشکیل گروه، اعضاء یک زمان ثابت را برای انجام مباحثه به دبیر اعلام می‌کنند. دبیر، فایل کتاب (یا فیزیک کتاب را در اختیار اعضاء گذاشته و همه خود را برای اولین جلسه مباحثه آماده می‌کنند. اعضا در هفته، حجم معینی از کتاب که حدود ۱۴ صفحه است را مطالعه کرده و همان ۱۴ صفحه را در مباحثه هفتگی، باهم مباحثه می‌کنند. در جلسه مباحثه، همه می‌بایست در مباحثه مشارکت کنند و هر کدام بخشی از محتوا را ارائه دهند.
 
 دبیر گروه، زمان جلسه هفتگی را به مربی اطلاع می‌دهد و تمامی جلسات مباحثه با حضور مربی برگزار می‌شود.
 
فراموش نشود که کار مربی، تدریس نیست. وظیفه مربی، نظارت کلان بر پیشبرد مباحث است. گاه هم نکاتی را درباره کتاب و روش مباحثه و روش برداشت از متن به اعضاء یادآور می‌شود. بنابراین قوام هر گروه به حضور خود اساتید است. بعد از هر جلسه، دبیر گروه گزارش جلسه را ثبت می‌کند و درس بعدی را برای هفته بعد مشخص می‌کند. مباحثه به‌صورت هفتگی تکرار می‌شود
 *نمونه‌ای از یک جلسه مباحثه:*
چهار نفر از اساتید رشته‌های فنی مهندسی در دانشگاه آزاد بجنورد یک گروه تشکیل داده‌اند و به احترام یکی از شهدای نام‌آور خراسان، گروهشان را «شهید برونسی» نام نهاده‌اند. اعضاء از میان خود یک نفر را که منظم و با نشاط است، به‌عنوان دبیر گروه انتخاب کردند. مربی این گروه، مسئول نهاد دانشگاه است. گروه شهید برونسی، برای راحتی بیشتر، زمان مباحثه را شنبه ۹ تا ۱۰ شب قرار داده‌اند تا بتوانند از تعطیلی روز جمعه استفاده کنند و مطالعه هفتگی خود (یک در هفته) را در این روز انجام دهند. همه اعضاء، حجم جلسه اول (۱۵ صفحه) را تا قبل از روز شنبه مطالعه کرده و رأس ۹ شب روز شنبه در منزلشان به شکل مجازی جلسه مباحثه خود را با حضور مربی برگزار می‌کنند. در ابتدای جلسه، دبیر گروه، ضمن تشکر از اعضاء، از آن‌ها درخواست می‌کند که هر کدام سهم خود را حداکثر در یک ربع ارائه دهند که مباحثه رأس ساعت تمام شود. دبیر گروه ۱۵ صفحه را تقسیم می‌کند و هر نفر حدود چهار صفحه را ارائه می‌دهند. در پایان جلسه، مربی گروه از کیفیت مباحثه و نظم جلسه اعلام رضایت کرده و از اعضا بابت ارائه دقیق مباحث تشکر می‌کند. وی هم‌چنین به مدت پنج دقیقه، دو نکته را درباره ساختار کتاب طرح کلی» بیان می‌کند و از اعضاء می‌خواهد با همین انگیزه و پشتکار تا پایان دوره که حدود ۲۸ جلسه است، در کنار هم بمانند.
 
در پایان جلسه، دبیر گروه از اعضاء می‌خواهد که شنبه هفته بعد، رأس ساعت مقرر برای مباحثه حضور یابند. گروه شهید برونسی از ابتدای دوره باهم قرار گذاشته‌اند که هیچ‌کدام، گروه را تا آخر دوره ترک نکند.

اساتید می توانند،جهت کسب اطلاع بیشتر با شماره 07431001052 و 07431001054 تماس حاصل نمایند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *